Ošetření akutních stavů
Kolika
Kolika je nejčastější příčinou úmrtí koně. Je to veterinární termín používaný k popisu chování při příznacích spojených s bolestmi břicha. Kolika je ve většině případů gastrointestinální povahy, kdy je bolest zapříčiněna distenzí střeva, ale není to podmínkou a bolest břicha nemusí být způsobena pouze problémem trávicího traktu. Existuje celá řada příčin koliky, z nichž některé mohou mít, bez chirurgického zákroku, fatální následky.
Příznaky mírné bolesti: Kůň je roztěkaný, hrabe a otáčí hlavu směrem k břichu, otáčí horní pysk (flémuje).
Příznaky střední bolesti: Kůň si neustále lehá a vstává, je rozkročený jako na močení, občas se válí.
Příznaky silné bolesti: Kůň se potí, má zrychlený dech, neustále se válí a intenzivně hrabe.
Kůň, který vykazuje výše popsané příznaky, vyžaduje okamžitou pomoc veterinárního lékaře.
Obturace jícnu (ucpaný jícen)
Příčinou obturace jícnu může být krmivo, které má tendenci nabobtnat nebo suché krmivo, které kůň požije poté, kdy neměl přístup k vodě (po návratu z pastviny), tudíž je omezená tvorba slin. Obturace způsobí, že kůň nemůže polykat (může vést k dehydrataci), a je velice závažným onemocněním, jelikož může být příčinou aspirační pneumonie (zápal plic). Vzhledem k tomu je zapotřebí tento problém vždy přeléčit antibiotiky.
Příznaky: Kůň má omezenou polykací schopnost, sliny i s kousky potravy vytékají z nozder.
Rány
Rána je viditelné poranění kůže, které zahrnuje narušení nebo ztrátu její celistvosti. Každý, kdo vlastní koně se s ránami dříve či později setká a je důležité, aby uměl rozpoznat vážnost způsobeného zranění. U některých ran je zapotřebí aplikace antibiotik nebo sutura (sešití) rány pro zajištění rychlejšího hojení. Je nezbytné, aby majitel věděl, jak koně ošetřit před příjezdem veterinárního lékaře (např. při sutuře nesmí být aplikována desinfekce, která ránu vysouší).
Péče o geriatrického pacienta
Geriatrie (věda o stáří) se stala aktuálním tématem nejen v humánní medicíně, ale i v hipiatrické praxi, vzhledem k faktu, že koňská populace stárne. Stáří koně ovlivňuje mnoho faktorů (prostředí, péče, apod.) a nelze tedy přesně určit věk, kdy se kůň stává geriatrickým pacientem (ve většině případů se uvádí starší 15 let). Péče o geriatrického pacienta by měla zahrnovat zatížení odpovídající vitalitě koně, kvalitní ustájení a výživu, a pravidelnou údržbu kopyt a chrupu.
Mezi známky stárnutí patří: změna kondičního stavu, měkký hřbet, omezená flexibilita kloubů, atd.